Pierwsze kroki w Radomiu

1978
Bp Marek Solarczyk. Katedra pw. Opieki NMP w Radomiu. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Biskup Marek Solarczyk przyjechał dziś do Radomia. Modlił się w radomskiej katedrze, spotkał się z pracownikami radomskiej Kurii oraz odwiedził seminarium. To pierwsza wizyta w stolicy diecezji nowego biskupa radomskiego. Kanoniczne objęcie diecezji odbędzie się w piątek, 8 stycznia.

Pierwsze kroki biskup nominat skierował do katedry pw. Opieki NMP. Przed jej drzwiami nowego pasterza powitali biskup senior Henryk Tomasik i biskup Piotr Turzyński oraz ks. Krzysztof Ćwiek, proboszcz katedry.

Bp Marek zawierzył swoje posługiwanie w diecezji radomskiej. Modlił się również przy grobach poprzedników na stolicy biskupiej; w katedrze pochowani są bp Jan Chrapek i abp Zygmunt Zimowski, jest również epitafium bp. Edwarda Materskiego.

– Chcę zawierzyć Bogu moją posługę biskupią w diecezji radomskiej. Z ufnością modliłem się przed Najświętszym Sakramentem. Prosiłem o duchowe wsparcie byłych ordynariuszy radomskich, których ciała spoczywają tutaj w katedrze, jak również pierwszego biskupa radomskiego Edwarda Materskiego. Wobec biskupa Henryka Tomasika składam ufność i nadzieję na dalszą współpracę. Cała reszta niesie w sobie tak wiele refleksji, bogactwo przeżyć, że trudno to wszystko wypowiedzieć. Wchodzę tu jako Ojciec Diecezji. Niech Bóg to prowadzi. – powiedział bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk:

Następnie udał się do kurii biskupiej, gdzie spotkał się z pracownikami poszczególnych wydziałów i duszpasterstw. Odwiedził m.in. Sąd Biskupi, Wydział Katechetyczny, Duszpasterstwo Rodzin oraz Diecezjalne Centrum Ruchu Światło-Życie, gdzie pozdrowił młodzież oazową, która uczestniczy w internetowym kursie dla przyszłych animatorów.

Ostatnim punktem była wizyta w Wyższym Seminarium Duchownym. Spotkanie z księżmi i klerykami odbyło się w kaplicy seminaryjnej, gdzie biskupa Marka Solarczyka powitał ks. Jarosław Wojtkun, rektor uczelni.

– Witamy w miejscu, w którym do kapłaństwa przygotowują się alumni, niebawem współpracownicy księdza biskupa. W maju z rąk księdza biskupa święcenia kapłańskie przyjmie 7 diakonów naszego seminarium – powiedział ks. Jarosław Wojtkun.

Biskup nominat zwracając się do alumnów i profesorów wskazując na obraz Matki Bożej Miłosierdzia opowiedział w jakich okolicznościach dowiedział się o powołaniu go na urząd biskupa radomskiego. Na zakończenie udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

– O nominacji dowiedziałem się 12 grudnia. Tego dnia miałem celebrować Mszę świętą w parafii Narodzenia Pańskiego na warszawskiej Pradze, które jest sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Przyjechałem przed czasem, wszedłem do kaplicy adoracji i modliłem się. W tym czasie próbował się do mnie dodzwonić ksiądz nuncjusz. Oddzwoniłem i dowiedziałem się, że mam zaproszenie do nuncjatury. To było w sanktuarium MB Miłosierdzia. Mówię o tym, bo przyjmuję to jako szczególną tajemnicę wielkiego działania i opieki Matki Bożej, której doświadczam w moim życiu i posłudze. – mówił bp Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk do kleryków:

W czasie wizyty w seminarium bp Solarczyk spotkał się z księżmi przebywającymi w Domu Księży Seniorów oraz z redakcją Radia Plus Radom.

Kanoniczne objęcie diecezji przez biskupa nominata odbędzie się w najbliższy piątek, 8 stycznia, o godz. 12.00 w radomskiej katedrze. Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, dokona się to poprzez okazanie Kolegium Konsultorów pisma Stolicy Apostolskiej mianującego bp. Marka Solarczyka biskupem radomskim. Biskup nominat przed kanonicznym objęciem swego urzędu, złoży wyznanie wiary oraz przysięgę wierności wobec Stolicy Apostolskiej, wobec Kanclerza Kurii i Kolegium Konsultorów.

Ingres, czyli uroczyste objęcie władzy przez biskupa nad diecezją, ze względu na obecną sytuację pandemii – zostaje przeniesiony na późniejszy czas. O jego dacie będziemy informować.

Failed to get data. Error: