Pierwszych dziewięciu na pierwszy rok

Seminarium z lotu ptaka. Fot. Adam Ginalski (zdjęcie ze strony: http://seminarium.radom.pl)

Do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu zgłosiło się 9 kandydatów. Dziś odbyły się rozmowy kwalifikacyjne.

Kandydaci, którzy zgłosili się w pierwszym terminie (tzw. „lipcowym”) przyjechali m.in. z Radomia, Opoczna, Starachowic, Krynek i Małęczyna.

– Są wśród nich tegoroczni maturzyści, ale są także osoby po studiach, które rezygnują z dobrze płatnej pracy. Są też i studenci, którzy przerwali studia, decydując się na rozpoczęcie formacji w seminarium. Rozmowy z nimi pokazują bardzo czytelny motyw, tym bardziej widoczny, im mocnej wpiszemy go w kontekst wrogości do Kościoła wielu środowisk. Kandydaci mówią, że chcą prezentować współczesnemu społeczeństwu znaki obecności Chrystusa w świecie. A jeśli chodzi o rozmowy ze starszymi kandydatami, to wyłania się jeszcze jeden ciekawy obraz. Pan Bóg powołuje, ale robi to bardzo delikatnie. Można powiedzieć, że głos Jego jest cichy, ale przy tym nieustępliwy – mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Alumni WSD w Radomiu są jednocześnie studentami Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, jednak nowi alumni rozpoczną rok akademicki nieco wcześniej od starszych kleryków. Już 18 września rozpocznie się dla nich tzw. „kurs wstępny”, który będzie wprowadzeniem w życie seminaryjne.

Dzisiejszy egzamin nie zamyka jeszcze rekrutacji na najbliższy rok akademicki. Jak informuje ks. Jarosław Wojtkun, będzie jeszcze drugi – wrześniowy – termin egzaminu do radomskiego seminarium.

– Rozpoczęliśmy już przyjmowanie zgłoszeń do drugiej tury egzaminów, które odbędą się 18 września. Muszę tu powiedzieć z niekłamaną radością, że tuż po zakończonej pierwszej turze rozmów zgłosił się już pierwszy kandydat na termin wrześniowy. – mówi ksiądz rektor.

Dokumenty można składać do 14 września, a jakie – można przeczytać tu: