Pomoc dla DPS w Drzewicy od Diecezji Radomskiej

Rozładowywanie łóżek przy Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Foto: Caritas Diecezji Radomskiej

Do Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy trafiły łóżka od radomskiej Caritas i sióstr służek z Mariówki oraz materace z domu rekolekcyjnego Ruchu Światło-Życie w Dąbrówce. – Trzeba odseparować zdrowych od chorych, by zapobiec dalszym zarażeniom. – czytamy na stronie Caritas Diecezji Radomskiej.

– Tak się szczęśliwie złożyło, że mieliśmy przygotowane 20 łóżek w naszej wypożyczalni sprzętu medycznego, ale czekały na materace. I teraz te materace są, w związku z czym mogliśmy je przekazać do ośrodka w Drzewicy – powiedział wczoraj ks. Robert Kowalski, dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Materace przekazał ks. Grzegorz Wójcik, dyrektor domu rekolekcyjnego Ruchu Światło-Życie w Dąbrówce. W poniedziałek do Drzewicy przyjechał transport z pomocą od Diecezji Radomskiej dla Domu Pomocy Społecznej.

– Oprócz łóżek przywieźliśmy również środki dezynfekujące oraz ochrony osobistej. Od kilku dni w kilka miejsc przekazuje je nasza diecezja – wyjaśnia ks. Damian Drabikowski, zastępca dyrektora Caritas.

Do drzewickiego DPS-u trafiło również 25 łóżek z Ośrodka Rehabilitacyjnego „Promień” w Mariówce; ośrodek ten prowadzą siostry służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

Podziękowania za przekazany sprzęt podziękował Marcin Baranowski, Starosta Opoczyński:

– Sytuacja w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy była bardzo trudna, ale jest już opanowana. Przebywa tam 77 mieszkańców, z których 37 jest zakażonych. Obecność Koronawirusa potwierdzona została również u 25 osób z personelu. Pragnę podziękować za okazaną pomoc Księżom Robertowi Kowalskiemu i Damianowi Drabikowskiemu – dyrektorom radomskiej Caritas – za dostarczenie 20 łóżek, środków dezynfekcji oraz środków ochrony osobistej. Szczególnie dziękuje dyrektorowi ks. Grzegorzowi Wójcikowi oraz Krzysztofowi Dukielskiemu, z Ośrodka rekolekcyjnego Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej w Dąbrówce k/Sulejowa, za materace do łóżek. Siostrze Dyrektor NZOZ PROMIEŃ z Mariówki dziękuje za przekazanie dziś kolejnych 25 łóżek. Dziękuję naszym samorządowcom. – napisał we wczorajszym komunikacie Marcin Baranowski.

W Starostwie opoczyńskim powołano sztab kryzysowy koordynujący działania.

– Sztab pracuje praktycznie całą dobę. Jesteśmy w stałym kontakcie z Policją, Strażą Pożarną, szpitalem, sanepidem, a także z wojewodą łódzkim. Gdy rozpoczęliśmy telefonowanie do różnych ośrodków, w tym także do instytucji kościelnych, Kościół odpowiedział bardzo szybko, gotowy do pomocy. To nas bardzo buduje. W obecnej chwili ze zdrowymi mieszkańcami DPS jest 9 pracowników, a do pomocy przy zarażonych zgłosiło się 4 pracowników z wynikiem pozytywnym. Na szczęście wśród wszystkich osób z koronawirusem objawy nie są silne. – mówi Maria Barbara Chomicz, wicestarosta opoczyński, w rozmowie dla „Gościa Niedzielnego”.

Pomoc dla DPS ofiarowały gmina Poświętne oraz Urząd Miejski w Drzewicy. To kolejne 20 łóżek oraz maseczki ochronne i środki do dezynfekcji. Natomiast gmina Opoczno przekazała 10 kombinezonów, 200 maseczek, 200 rękawic oraz ozonator.