„Prawdziwy Wolontariusz jest piękny w oczach Boga”

565
Dzień Skupienia Parafialnych Zespołów Caritas w Kałkowie-Godowie. Foto: Anna Lis / Caritas Diecezji Radomskiej

To słowa ks. Roberta Kowalskiego, dyrektora radomskiej Caritas, skierowane do wolontariuszy i podopiecznych Parafialnych Zespołów Caritas podczas Mszy św. w sanktuarium MB Bolesnej w Kałkowie-Godowie.

W sobotę wolontariusze i podopieczni Parafialnych Zespołów Caritas Diecezji Radomskiej przeżywało dzień skupienia.

– Grupa wolontariuszy i podopiecznych Parafialnych Zespołów Caritas przybyła do sanktuarium Kałkowie, aby umocnić się duchowo i razem uzgodnić działania na rzecz osób potrzebujących, głównie, starszych, niepełnosprawnych. W programie spotkania było zwiedzanie sanktuarium, wejście na Golgotę, Droga Krzyżowa, Msza św. oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. Piękna oprawa Mszy Św. i ciepłe słowa od ks. Zbigniewa, kustosza sanktuarium, sprawiły, że poczuliśmy się wyjątkowymi gośćmi. Gratulujemy księdzu kustoszowi i dziękujemy za wprowadzenie w klimat modlitewny, historię i ducha sanktuarium, warunki do dobrego przeżywania Dnia Skupienia. – mówi Anna Lis, sekretarz Caritas Diecezji Radomskiej.

Eucharystii przewodniczył ks. Robert Kowalski, a koncelebransami byli ks. Zbigniew Stanios, kustosz sanktuarium i ks. Sławomir Matyga, proboszcz parafii Św. Anny w Bedlnie.

– Msza św. to oczywiście stały punkt programu Dnia Skupienia. Ważne słowa skierował do uczestników ksiądz Robert. Powiedział, że „prawdziwy Wolontariusz PZC niesie empatię inną niż świat, zdolny do wyrzeczeń, realizujący przykazanie Miłości. Wolontariusze to apostołowie dobra; szyba przez którą widać Boga – jeśli będzie czysta, to będzie świadectwem miłosierdzia”. Te słowa na pewno na długo pozostaną z nami. – wspomina Anna Lis.

W części formacyjno-organizacyjnej spotkania omówiono strategie działań charytatywnych Parafialnych Zespołów Caritas do końca 2021 r. – z naciskiem na pomoc seniorom. Niestety pandemia spowodowała ograniczenie niektórych akcji, ale – jak zapewniają wolontariusze – niebawem zwiększy się aktywność w działaniach pomocowych.

– Czas izolacji zrodził wiele pomysłów, także nowe zapotrzebowania na pomoc. W parafiach zauważono ogromne zjawisko samotności. Bliscy ze względu na wirusa ograniczyli kontakt, co niestety dało ujemny skutek na psychice osób starszych. Dlatego powzięliśmy decyzję, aby troszkę rozruszać naszych seniorów, szczególnie tych zaszczepionych. Zajęcia komputerowe, kolejne akcje „Kromka Chleba”, „Dzień Seniora”, nordic walking, trening relaksacyjny, wyjazdy do teatru, wizyty u fryzjera i kosmetyczki – to propozycje dla seniorów. – wylicza pani Anna.

Poruszono również ważny temat jakim jest Powszechny Spis Ludności i szkolenie „Nie daj się nabrać Seniorze” pomagające uchronić seniorów przed nieuczciwymi rachmistrzami. Do seniorów trafią kolejne „Koperty życia”, których dystrybucją zajmą się również wolontariusze PZC.

– Pełni optymizmu i sił do dalszej posługi wróciliśmy do domów. Ogromnie jestem wdzięczna wolontariuszom z parafii w Bedlnie i Bielisze, z radomskich parafii: pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, pw. MB Częstochowskiej, pw. bł. Annuarity oraz z parafii Świętej Trójcy w Starachowicach. Dziękuję wszystkim uczestnikom. Było cudownie. Już nie mogę się doczekać następnego spotkania. – mówi Anna Lis.