PRZYSUCHA – Parafia pw. św. Jana Nepomucena

• ks. Norbert Piwnik
    • ks. mgr Mariusz Molenda

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.30;
    • 11.15;
    • 12.30;
    • wakacje:
      • 8.30;
      • 11.30;
  • Święta zniesione:
  • Dni powszednie:
    • 6.30;
    • 17.00;
    • wakacje:
      • 7.30;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Przysucha – ul.: Aleja Jana Pawła II, Armii Krajowej, Brzozowa, Chopina, Cicha, Dembińskich, Dworcowa, Grodzka, Konopnickiej, Krakowska, Kręta, Krótka, ks. Ściegiennego, Kusocińskiego, Legionów Polskich, Lubelska, Ogrodowa, Partyzantów, Plac 3 Maja, Plac Kard. Wyszyńskiego, Plac Kolberga, Plac Żeromskiego, Polna, Porucznika Madeja, Przemysłowa, Radomska, Sienkiewicza, Słoneczna, Sportowa, Szkolna, Świętokrzyska (nr 1–22), Targowa, Warszawska, Wiejska, Żytnia
    • miejscowości: Jakubów, Kozłowiec, Lipno, Pomyków.
  • Odpusty:
    • św. Jana Nepomucena (21 maja),
    • św. Barbary (4 grudnia)
  • Dni adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • V Niedziela Wielkiego Postu, poniedziałek, wtorek
  • Kaplica:
    • w szpitalu, Msza św. w sobotę o godz. 15.30
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr Służek NMP Niepokalanej, kaplica,
      • ul. Krakowska 15, Przysucha
      • T: +48 48 675 32 21
  • Historia:

Pierwsza wzmianka o Przysusze pochodzi z 1415 r. W XVI w. należała do Męcinów, a od końca XVII w. do Czermińskich herbu Wieniawa. Na wniosek kasztelana Antoniego Czermińskiego, który sprowadził niemieckich rzemieślników wyznania luterańskiego, król August II lokował wokół rynku niemieckiego miasto Czermin w 1710 r. na prawie magdeburskim. Posiadało ono własną świątynię i cmentarz. Lokacja ta wywołała sprzeciw opata sulejowskiego Bernarda Wierzbowskiego, właściciela pobliskiego miasta Skrzynna, obawiającego się konkurencji gospodarczej. W tym samym czasie, ok. 1723 r., powstało miasto żydowskie w Przysusze wokół własnego rynku i później wybudowanej synagogi, która powstała za zgodą abp. gnieźnieńskiego Władysława Łubieńskiego ok. 1777 r. Znaczenie miasta wzrosło wraz z rozwojem metalowych zakładów przemysłowych. Katolicka kaplica prywatna w dworku Czermińskich istniała od końca XVII wieku. W niej sprawowali nabożeństwa księża ze Skrzyńska. Pierwotny kościół, z fundacji Franciszka Dembińskiego, powstał ok. 1764 r. z drewna modrzewiowego, kryty gontem, z dwiema wieżami krytymi blachą cynkową. W kościele posługę sprawował ksiądz z tytułem kapelana. Parafia została erygowana 17 X 1764 r. z wydzielonego terenu parafii Skrzyńsko. Obecny kościół pw. św. Jana Nepomucena i św. Ignacego Loyoli, z fundacji Urszuli z Morsztynów Dembińskiej starościny wolbromskiej, został zbudowany w latach 1780–1786, a dedykowany w 1786 r. przez bp. Jana Mikołaja Dębowskiego, sufragana gnieźnieńskiego. Kościół jest w stylu klasycystycznym, wzniesiony jest z kamienia ciosowego i cegły na zaprawie wapiennej.

MAPA DOJAZDU: