Rusza XVII. edycja Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham Moją Ojczyznę”

Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham Moją Ojczyznę”. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

– Serdecznie zapraszamy dzieci przedszkolne oraz uczniów szkół wszystkich szczebli do wzięcia udziału w XVII. edycji Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham Moją Ojczyznę”. – zaprasza Zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Konkurs wpisuje się w  Narodowe Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zaplanowane w latach 2017-2021 oraz w 100 Rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

– „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” – powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II do młodzieży zgromadzonej na Jasnej Górze 18 czerwca 1983 roku. Te słowa, często przypominane przy różnych okazjach, z pewnością zapadły mocno w pamięć i w serce młodzieży biorącej udział w Konkursie, ponieważ poziom wykonania prezentowanych utworów, zaangażowanie uczuciowe, starannie dobrane stroje, a przy tym swoboda poruszania się na scenie, odwaga i szczera radość wypisana na twarzach dają wspaniałe efekty na miarę marzeń i na miarę hasła Konkursu: „Kocham Moją Ojczyznę”. – czytamy w zaproszeniu na stronie Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Konkurs „Kocham moja ojczyznę” organizowany jest przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej oraz Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, wychowanków placówek oświatowo-wychowawczych oraz grup parafialnych. Można wystąpić w dwóch kategoriach: poezja i pieśń, które są podzielone na cztery grupy wiekowe: przedszkola, szkoły podstawowe klasy I-IV, szkoły podstawowe klasy V-VIII, szkoły ponadpodstawowe.

Celem konkursu jest promowanie wśród młodego pokolenia Polaków idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej oraz miłości do Ojczyzny. Konkurs daje również możliwość rozwijania i prezentowania przez uczestników swoich talentów wokalnych i recytatorskich.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Biskupa Henryka Tomasika, Pasterza Diecezji Radomskiej oraz Radosława Witkowskiego, Prezydenta Miasta Radomia.

Etapy regionalne odbywać się będą do 13 marca 2020 roku; etap w regionie radomskim odbędzie się 6 marca. Zaś finał diecezjalny odbędzie się 24 kwietnia 2020 r. w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy, ul Stawowa 27.

Spośród laureatów etapu diecezjalnego w kategorii >Pieśń< Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej przyznaje „Nagrodę Specjalną”. Nagroda ta uprawnia do reprezentowania Diecezji Radomskiej w Ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej „Śpiewam mojej Ojczyźnie”. Koncert odbędzie się 7 listopada 2020 w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Regulamin Konkursu i potrzebne dokumenty można pobrać ze strony Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej (TU; na dole artykułu).