Ruszyły zapisy na parafialne oazy wakacyjne

1088
Ruch Światło-Życie zaprasza na oazy wakacyjne. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Mając na uwadze obostrzenia związane z koronawirusem Ruch Światło-Życie przygotowuje dwa 10-dniowe turnusy oaz wakacyjnych, które odbędą się przy parafiach. Zapisy ruszyły 10 czerwca.

– W diecezji planujemy zorganizować dwa 10-dniowe turnusy oaz wakacyjnych. Niestety, w tym roku nie będzie nic dla dzieci. Ale dla młodzieży chcemy zorganizować „zerowy” stopień dla klas VI i VII szkół podstawowych, pierwszy stopień – dla młodzieży po VIII klasie i tych, którzy jeszcze nie mieli możliwości zaangażowania się w oazy, oraz II i III stopień – mówi s. Małgorzata Kobylarz, diecezjalna moderatorka ruchu.

Wakacyjne rekolekcje odbędą się w lipcu i sierpniu m.in. w kilku parafiach Radomia oraz w Starachowicach, Opocznie, Pionkach, Bierwcach i Zwoleniu.

– Do tej pory to moderator był tym, który wyznaczał podczas wakacyjnych rekolekcji pewien rytm. Teraz większość ciężaru spadnie na animatorów. Ci młodzi ludzie, którzy są niewiele starsi od uczestników, będą mieli wielką misję: ich zadaniem będzie stworzenie takiej atmosfery, by uczestnicy oaz doświadczyli miłości Pana Boga i drugiego człowieka, a przez to zafascynował się wyższymi wartościami – mówi ks. Krzysztof Dukielski, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie.

Wśród animatorów zaangażowanych w  wakacyjne rekolekcje będą m.in. Mateusz Kalisz i Małgorzata Kwapisz z parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach.

– Koncepcja 10-dniowych rekolekcji jest dla nas nowością. Musimy w tym czasie zmieścić całą formację, na którą mieliśmy ponad 2 tygodnie. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy – z pomocą Ducha Świętego – by te rekolekcje przeprowadzić w jak najlepszy sposób, by były jak najbardziej owocne dla młodzieży – mówi animator Mateusz.

– Chcę wakacyjny czas spędzić z młodymi ludźmi, by rekolekcje wniosły coś dobrego w ich życie. Byłam na 5 oazach. Rok bez takiego pełnego wyjazdu, praktycznie 17-dniowego, jest to jakaś nowość i na pewno będzie mi tego brakować. – dodaje animatorka Małgorzata.

Ks. Krzysztof dodaje, że taka parafialna oaza wakacyjna może być okazją do ożywienia parafii i zainteresowania niezdecydowanych.

– Może ktoś nie chciałby wyjechać na oazy, a gdy okaże się, że wakacyjne rekolekcje prowadzone są w jego parafii, po prostu przyjdzie. Ksiądz Franciszek Blachnicki miał marzenie, by ożywić parafie. Nie uprawiamy „churchingu”, czyli nie chodzimy po kościołach i nie szukamy „fajnego księdza”, tylko jesteśmy bardzo mocno związani ze swoją parafią. – dodaje ks. Dukielski.

Zapisy będą trwały od 10 do 25 czerwca. Zapisywać się można u księdza moderatora w parafii. Jeżeli w parafii nie ma wspólnoty oazowej, można zapisać się w ośrodku Ruchu Światło-Życie w Radomiu (ul. Malczewskiego 1, e-mail: moderatorzy.oaza.radom@gmail.com). Informacje na temat kosztów i przebiegu rekolekcji w poszczególnych rejonach można uzyskać u osób zaangażowanych w zapisy.

Plan oaz wakacyjnych:

MiejsceTerminKontakt i zapisyStopnie
Radom13-22.07s. Małgorzata Kobylarz

T. +48 512 171 460

ONŻ – st. I, II

Stopień “0” (OND I i II)

Zwoleń29.06-08.07Ks. Marcin DąbrowskiONŻ – st. I, II

Stopień “0” (OND I i II)

Bierwce13-22.07P. Ewelina Górska

T. +48 500 577 408

ONŻ – st. I, II

Stopień “0” (OND I i II)

ODB

Opoczno – pw. św. BartłomiejaKs. Tomasz Nobis
Opoczno – pw. Podwyższenia Krzyża Św.27.07-5.08Ks. Adrian JakubiakONŻ – st. I, II

Stopień 0 (OND I i II)

Starachowice29.06-8.07Ks. Damian SpiżewskiONŻ – st. I, II

Stopień “0”

Wierzbica13-22.07Ks. Marcin GregielStopień “0” i I
Pionki30.06-9.07Ks. Mariusz WincewiczStopień “0” i I
Turno1-07.08s. Małgorzata KobylarzStopień III – dla całej diecezji
Końskie23.07-1.08Ks. Łukasz Białas