SADY – Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

• Proboszcz:
    • ks. mgr Stanisław Malec

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 8.00;
    • 10.00;
  • Święta zniesione:
    • 8.00;
    • 10.00;
    • 18.00 (zima – 16.00)
  • Dni powszednie:

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Bąków, Bąków Kol., Przystałowice Duże, Przystałowice Duże Kol., Przystałowice Małe, Rdzuchów, Rdzuchów Kol., Sady, Sady Kol.
  • Odpusty:
    • Najświętszego Serca Pana Jezusa (piątek po Oktawie Bożego Ciała),
    • bł. Władysława z Gielniowa (25 września)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • IV Niedziela Wielkiego Postu
  • Historia:

Powstanie parafii Sady i budowa kościoła mają ścisły związek ze zniszczeniem w czasie I wojny światowej, w 1915 r., świątyni w Klwowie. W tej sytuacji mieszkańcy Sadów i kilku okolicznych wiosek w jednym z domów postanowili zorganizować prowizoryczną kaplicę. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nie chcieli wracać do Klwowa i podjęli starania o utworzenie nowej parafii, która została erygowana 15 X 1921 r. przez bp. Mariana Ryxa. Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, wg projektu arch. Stefana Szyllera z Warszawy, zbudowany został w latach 1924–1931 staraniem ks. Leona Boczarskiego. Kościół dedykował 27 V 1933 r. bp Paweł Kubicki. Restaurację kościoła podjęto w 1978 r. Świątynia została zaprojektowana w stylu renesansu polskiego z elementami neobarokowymi. Jest murowana z cegły i nieregularnych bloków kamienia szydłowieckiego, orientowana. Korpus świątyni jest bazylikowy, trójnawowy i trzyprzęsłowy, z transeptem. Prezbiterium niższe i węższe od nawy, jednoprzęsłowe, zamknięte półkolistą apsydą, z przylegającymi po bokach pomieszczeniami zakrystii i salki dla bractwa. Z zewnątrz elewacje opięte płaskimi, lekko skośnymi szkarpami. Czterokondygnacyjna wieża na dole jest czworoboczna, ujęta parą dwukondygnacyjnych aneksów z kruchtami po bokach, a w trzeciej i czwartej kondygnacji ośmioboczna. Nawa główna kryta sklepieniem beczkowym z lunetami, w pozostałych pomieszczeniach sklepienia krzyżowe. Ściany naw i prezbiterium rozczłonkowane pilastrami zwieńczonymi odcinkami gzymsu dźwigającymi belkowanie. Arkady międzynawowe zamknięte łukami półkolistymi.

MAPA DOJAZDU: