Srebrny Jubileusz za klauzurą

Wspólnota Sióstr Klarysek ze Skaryszewa. Foto: arch. klasztoru

„Ślubuję życie w czystości, posłuszeństwie i bez własności, zachowując klauzurę” – przed 25 laty te słowa po raz pierwszy w swoim życiu wypowiedziała siostra Anna Szebda z klasztoru Sióstr Klarysek w Skaryszewie.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę 31 maja, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tego dnia 25 lat temu s. Anna Szebda złożyła pierwsze śluby zakonne.

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył ks. kan. Dariusz Skrok, proboszcz parafii w Skaryszewie, a udział w niej wzięli bliscy Siostry Jubilatki i cała siostrzana wspólnota.

Podczas liturgii s. Anna przepraszała Boga za uchybienia i ponowiła złożone śluby zakonne. Po Komunii Św. wspólnota uwielbiała Pana hymnem „Ciebie Boga wysławiamy”, podczas gdy s. Anna leżała krzyżem dziękując za dar powołania.

– Jubileusz to spore wydarzenie w życiu osobistym jak i całej wspólnoty. Przygotowałam się do tego dnia poprzez odprawienie indywidualnych rekolekcji. Jubileusz to czas łaski, to spojrzenie na dar powołania i na cały okres bycia w bliskości Boga, który powołuje, daje łaskę i prowadzi po drogach rad ewangelicznych. Jestem wdzięczna Bogu za Jego Miłość, za powołanie do Zakonu św. Klary i przeżywanie życia zakonnego w duchowości franciszkańskiej. – mówi s. Anna Szebda.

Druga część jubileuszowych uroczystości odbyła się w klasztornym refektarzu. Tam, przy okolicznościowym torcie, były życzenia oraz kantata: śpiew i poezją w temacie jubileuszowym.

Choć siostry klaryski żyją za klauzurą, nie omieszkały podzielić się radością z jubileuszu na swoim facebookowym profilu. Za jego pośrednictwem proszą również o modlitwę w intencji Siostry Jubilatki.

– Prosimy o modlitwę w intencji s. Anny przez wstawiennictwo świętych Franciszka i Klary, aby Pan prowadził Ją drogami świętości zakonnej na Swoją chwałę i pożytek Kościoła. – napisały siostry.

Do powstania Klasztoru Sióstr Klarysek w Skaryszewie przyczynił się Bp Edward Materski, a uroczystego poświęcenia klasztoru dokonał kard. Franciszek Macharski 8 grudnia 1997 r. Klasztor Sióstr Klarysek w Skaryszewie jest pierwszym w Diecezji Radomskiej klasztorem o charakterze kontemplacyjnym.

– Zakon św. Klary z Asyżu, do którego należy też nasza skaryszewska Wspólnota Sióstr Klarysek, ma już swoją ponad 800-letnią historię. „Syn Boży stał się dla nas drogą…”. Te słowa z Testamentu Św. Matki Klary ukazują ideał powołania ewangelicznego, który odkryła i podjęła Święta oraz doskonale ukazała go poprzez całe swoje życie. Klara całym sercem pragnęła należeć do Chrystusa, a w życiu św. Franciszka i jego braci odnajduje sposób własnego oddania na służbę Bogu. – napisały siostry.

Osoby, które pragną poznać franciszkańskie życie za klauzurą w Zakonie św. Klary, zachęcamy do bezpośredniego kontaktu. Przyjęcia są w ciągu całego roku, a proces formacyjny jest prowadzony indywidualnie.

Failed to get data. Error: