STĄPORKÓW – Parafia pw. Wniebowzięcia NMP

• ks. mgr Łukasz Baranowski
    • ks. dr Łukasz Białas

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 9.00;
    • 10.30,
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 10.30;
  • Dni powszednie:
    • 17.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Stara Góra,
    • Stąporków – ul.: Cicha, Chopina, Dr Anki, Górna, Górnicza, Gutów, Konecka, Konopnickiej, Kościuszki, Krasińskiego, Lipowa, 1 Maja, Mickiewicza, Miła, Moniuszki, Nieborowska, Niekłańska, Norwida, Odlewnicza, Partyzantów, Piaskowa, Piłsudskiego, Prusa, Rzeczna, Reymonta, Sienkiewicza, Słowackiego, Spacerowa, Staszica, Pl. Wolności, Wspólna, Żeromskiego.
  • Odpusty:
    • Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 17 grudnia
  • Historia:

Pierwsze starania mieszkańców Stąporkowa o utworzenie nowej parafii sięgają 1906 r. Wówczas skierowano prośbę do bp. Stefana Zwierowicza o zgodę na budowę kościoła. Plac został podarowany przez hr. Juliusza Tarnowskiego z Końskich w 1908 r. Dopiero jednak 4 VII 1930 r. w Stąporkowie, w budynku należącym do Zakładów Fabrycznych, została utworzona kaplica publiczna, w której sprawowano Msze św. w niedziele i święta. W 1956 r. ks. Marian Misiak uzyskał prawo własności placu podarowanego przez hr. Juliusza Tarnowskiego przez tzw. zasiedzenie. Parafia została erygowana 24 VII 1958 r. przez bp. Jana Kantego Lorka z wydzielonych miejscowości parafii Czarna, Odrowąż i Niekłań. Budowa kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, wg projektu arch. Stanisława Marzyńskiego z Warszawy, trwała od 1957 r. do 1965 r. Świątynia powstała staraniem ks. Adama Sochy, Józefa Słabego, parafian oraz ofiarodawców z zagranicy. Kościół jest budowlą trójnawową, zbudowaną z piaskowca.

MAPA DOJAZDU: