„W krzyżu miłości nauka”. XV. Piesza Pielgrzymka ze Starachowic na Święty Krzyż

660
XV. Piesza Pielgrzymka ze Starachowic na Święty Krzyż. Foto: arch. parafii MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach

W sobotę, 19 czerwca, z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach wyruszyła XV Piesza Pielgrzymka na Święty Krzyż. W jubileuszowej pielgrzymce wzięło udział ponad 60 pątników.

Tegorocznemu wędrowaniu towarzyszyło hasło „W krzyżu miłości nauka”.

– Intencjami pielgrzymki były m.in. modlitwa o ustanie pandemii, przygotowanie do uroczystości odpustowej i poświęcenia ustawionego na terenie parafii „krzyża morowego”, który zostanie poświęcony przez biskupa Marka Solarczyka podczas opustu, 27 czerwca. Krzyż jest wyrazem pamięci o ofiarach pandemii koronawirusa oraz dotkniętych skutkami choroby COViD-19. Krzyż w tej formie zdobi ponadto relikwie Krzyża Świętego w Świętokrzyskim Sanktuarium a jego symbolika jest wykorzystana w herbach powiatu starachowickiego i województwa świętokrzyskiego. – mówi ks. Karol Kostecki, wikariusz parafii.

– Idąc na pielgrzymkę do najstarszego polskiego sanktuarium chcemy na nowo budować przestrzeń wiary w naszej parafii w oparciu o krzyż naszego Zbawiciela. Chcemy modlić się za tych, którzy szczególnie zostali dotknięci pandemią i prosimy Boga o ustanie tego bardzo trudnego doświadczenia. – mówi ks. Andrzej Kania, proboszcz parafii.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą świętą o godz. 6:00 w kościele parafialnym na starachowickiej Wanacji. Ponad 60-osobowej grupie pątników przewodzili kapłani: ks. Andrzej Kania i ks. Karol Kostecki. Na trasie pielgrzymki zostały zachowane wszelkie obostrzenia sanitarne, a nad bezpieczeństwem czuwali Rycerze Kolumba. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej, która prowadziła „drogą królewską” na Święty Krzyż, gdzie odbyło się nabożeństwo przed Relikwiami Drzewa Krzyża.

XV. Piesza Pielgrzymka ze Starachowic na Święty Krzyż. Foto: arch. parafii MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach