W mieście „Ziemi obiecanej”

637
Seniorzy w Łodzi. Foto: Anna Lis / Caritas DR

W ramach realizacji projektu „Caritas Seniorom, Seniorzy Caritas” grupa 50 osób – seniorzy i wolontariusze – wyjechali na wycieczkę do Łodzi.

Wyjazd integracyjny rozpoczął się w radomskiej katedrze od Mszy św. o godz. 6.00, a potem do autobusu i… wspomnienia wróciły.

– W latach 80. większość obecnych seniorów – a to osoby 60+ – zaopatrywało się w odzież i tekstylia w Łodzi. Z zakładów pracy były organizowane wyjazdy autokarami „na zakupy” do Łodzi, kiedy Radomiu były puste wieszaki w sklepach… A dzisiaj Łódź jakby inna. Odnowione kamieniczki, piękny spacer z przewodnikiem po najważniejszej części Łodzi. Tu ławeczka, tam skwerek. – mówi Anna Lis, koordynatorka projektu „Caritas Seniorom, Seniorzy Caritas”.

W stolicy przemysłu tekstylnego seniorzy odwiedzili Centrum Nauki i Techniki, mural Rubinsteina, słynną aleję gwiazd na „Piotrowskiej”, odnowione kamieniczki oraz Manufakturę i pałac Poznańskich.

– Historii tego miasta można słuchać  jak powieści z filmu  „Ziemia obiecana”. Przedsiębiorcy, domy handlowe, bogactwo i rozwój – taka była Łódź… Aż trudno uwierzyć, że mieszkało tam ponad pół miliona ludzi. Niestety ten dynamiczny rozwój przerwały wojny i zmiana ustroju. Od kilku lat przywracany jest dawny wizerunek Łodzi, szczególnie centrum i naprawdę  jest na co patrzeć. Bardzo fajny spacer i trochę historii, wzmogło apetyty na Łódź, która seniorzy wspominają z westchnieniem. – opowiada p. Ania.

A na zakończenie pobytu w Łodzi – spektakl „Klimakterium”.

– To uczta śmiechu dla naszych Pań… i nie tylko. Wspaniałe role aktorek dały motywację naszym przeponom. Po spektaklu udało się nam poprosić o dedykację dla naszych Seniorów. Artystki bardzo  się ucieszyły, że tak wiele osób uczestniczyło w ich spektaklu i że się podobało. Bardzo dziękujemy za wspaniałą pogodę i humory. Dla takich Seniorów warto coś robić. – dodaje z uśmiechem p. Ania.