Wystawę o Armii Polskiej w Ameryce, która stała się częścią „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera można oglądać w Liceum Ogólnokształcącym Kadetów Rzeczypospolitej w Lipinach k. Odrzywołu od 15 września do 30 października 2020 roku.
Wystawa autorstwa dr Anitty Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, pokazuje na unikatowych zdjęciach pochodzących w większości z nowojorskiego archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) Obóz Rekrutacyjny Armii Polskiej, nazwany Obozem Kościuszko w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie. Ekspozycję przygotowano na 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej.
Na 116 banerach i oprawionych planszach w różnych formatach, przedstawiających fotokopie zdjęć, dokumentów, listów, wspomnień, szkiców i reprodukcji obrazów, ukazano funkcjonowanie obozu, w którym od października 1917 do marca 1919 roku, wojskowe szkolenie odbyło ponad 22 tysiące polskich ochotników głównie ze Stanów Zjednoczonych. Zdjęcia prezentowane na wystawie obrazują warunki życia rekrutów, żołnierską musztrę i ćwiczenia, czas wolny, uroczyste wydarzenia, obozową codzienność – wszystko poczynając od czasów rekrutacji, aż po wyjazd żołnierzy z Kanady przez USA do Francji.
Obóz Kościuszko w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie został urządzony za pieniądze polonijne, amerykańskie, kanadyjskie i francuskie, a dużą rolę w przygotowaniach do jego powstania odegrał Ignacy Jan Paderewski. Dowódcą obozu był Kanadyjczyk płk Arthur D’Orr LePan. Po dwumiesięcznym przeszkoleniu polscy ochotnicy regularnie przypływali do formowanej we Francji Armii Polskiej gen. Józefa Hallera, która ze względu na kolor umundurowania nazywana była „Błękitną Armią”.
Partnerem i sponsorem wystawy jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP), Okręg nr 2 w Nowym Jorku – potomkowie i rodziny weteranów z 1920 r.
Zaś koordynatorem wystawy w Polsce jest Fundacja Kultury i Biznesu w Łodzi wraz z prezesem zarządu Wojciechem St. Grochowalskim.