Czad i ogień. Komunikat Państwowej Straży Pożarne

616

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym oraz wczesnowiosennym, czyli w tzw. sezonie grzewczym, z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt, a poszkodowanych zostaje kilkaset osób. Kolejne kilkaset poszkodowanych, to ofiary pożarów powstałych w trakcie dogrzewań.

Większość przypadków zatruć spowodowana jest m.in. brakiem odpowiedniej świadomości, jak również zaniedbaniami w zakresie zapewnienia drożności przewodów wentylacyjnych oraz wadami urządzeń grzewczych. Tlenek węgla to największy „cichy zabójca” całkowicie niewyczuwalny przez ludzi.

Kolejne zagrożenia narastające wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego to pożary budynków mieszkalnych, bardzo często tragiczne w skutkach. W większości przypadków przyczyną tych zdarzeń jest nieostrożność samych domowników. To właśnie w tych zdarzeniach ginie najwięcej ludzi.

Zagrożenia te bez wątpienia skłaniają nas do zachowania szczególnej ostrożności, zwłaszcza w tym okresie. Pamiętajmy o regularnych przeglądach przewodów kominowych oraz o konserwacjach wszelkiego rodzaju urządzeń grzewczych. Zachęcamy również do wyposażenia się w czujniki tlenku węgla, to tak naprawdę jedyne urządzenie, które jest w stanie nas ostrzec przed tym niebezpiecznym gazem.

Wszelkie informacje na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym oraz o sposobach jak sobie z nimi radzić znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.straz.radom.pl