Historia skarżyskiej kapliczki i wizyta dwóch kardynałów

"Majówka" przy kapliczce (2020). Parafia pw. NSJ w Skarżysko Kam. Foto: Teresa Łukomska

Za kilka dni świętować będziemy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. W pamięci wielu mieszkańców Skarżyska Kam. jest wizyta Papieża-Polaka, jeszcze jako kardynała metropolity krakowskiego, 10 czerwca 1973 roku. Wtedy to wraz z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim brał udział w uroczystości zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji sandomierskiej. Wydarzenia tamtego czasu pamięta kapliczka przy zalewie Bernatka.

Uroczystość zakończenia peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji sandomierskiej i przekazaniu go do diecezji kieleckiej odbyła się 10 czerwca 1973 roku w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku Kam. Gospodarzem uroczystości był ówczesny administrator apostolski diecezji sandomierskiej bp Piotr Gołębiowski. Tego dnia w tamtejszym kościele uroczystą Mszę św. sprawowali prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński i metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. Uroczystości zgromadziły tysiące skarżyszczan.

Wydarzenia tamtego czasu pamięta kapliczka znajdująca się na terenie parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku Kam.

– Kapliczka stoi na skraju lasu, w pobliżu zalewu Bernatka, przy leśnej drodze, która jest przedłużeniem ulicy Paryskiej i wiedzie do wsi Łazy, a dalej do Majdowa. Historia kapliczki sięga czerwca 1973 roku i jest związana z peregrynacją kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Przekazanie Obrazu ze Skarżyska do parafii w Majdowie odbyło się w połowie drogi koło tzw. obrazika, tj. umieszczonego na drzewie „świętego obrazka”. Po obraz mieszkańcy Majdowa przyjechali na koniach. Na okoliczność przejazdu Matki Bożej mieszkańcy ulicy Paryskiej (wtedy Komuny Paryskiej) przygotowali siebie, domy i trasę. Wzdłuż całej drogi, również w lesie, zawieszono kolorowe proporczyki. Do wystroju domów użyto kwiatów i gałęzi brzozowych. Wtedy jedna z mieszkanek postawiła krzyż na skraju lasu. – opowiada p. Teresa Łukomska.

Przez lata wygląd kapliczki ulegał zmianie.

– W 1974 roku tym miejscu stanęła murowana kapliczka. Za jakiś czas poświęcił ją proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku Kam., ks. Henryk Nowakowski. Jeden z mieszkańców ulicy Paryskiej oddał figurę Jezusa z rodzinnego grobowca do kapliczki. Podczas nabożeństwa majowego 9 maja 2004 roku ks. Krzysztof Chodowicz poświęcił kapliczkę. – wspomina p. Teresa.

Przy kapliczce na majowej modlitwie spotykają się mieszkańcy ul. Paryskiej oraz inni parafianie. „Majówki” odbywają się również w czasie pandemii z zachowaniem przepisowych środków bezpieczeństwa.

Świadectwo wpisujemy w akcję: #ThankYouJohnPaul2

Zdjęcia ze zbiorów p. Teresy Łukomskiej

Failed to get data. Error: