– Należy pamiętać, że pielgrzymka, to kilku, a nawet kilkunastodniowa wyprawa piesza, często w trudnych warunkach atmosferycznych, więc nie każdy może zostać pątnikiem. Osoby chorujące przewlekle, zwłaszcza na choroby układu krążenia, powinny zasięgnąć opinii swojego lekarza prowadzącego, czy mogą udać się na pielgrzymkę. O czym należy pamiętać udając się na pielgrzymkę? – odpowiada dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
1. Wygodne obuwie – odparzenia, otarcia i odciski na stopach to jedne z najczęstszych dolegliwości pielgrzymów. Najlepiej wybrać się w butach już dłuższy czas używanych, które są dobrze dopasowane do stopy (nawet o trochę za duże), z oddychających materiałów, najlepiej aby to były buty pełne, ewentualnie mogą to być sandały, ale koniecznie trzeba mieć obuwie na zmianę. Absolutnie nie mogą to być buty za małe, bardzo dopasowane.
Ze względów higienicznych i aby zapobiegać otarciom, należy zakładać skarpety – bawełniane, bezuciskowe i z płaskim szwem.
Należy zabrać klapki prysznicowe, aby móc higienicznie korzystać z ogólnodostępnych miejsc do umycia ciała (np. prysznice, z których korzysta wiele osób) – uwaga na zagrożenie grzybicą.
2. „Trening” przed – jeśli jesteś typowym „mieszczuchem”, który ma na co dzień niewiele ruchu, zacznij trenować przed pielgrzymką marsze i szybkie spacery – będziesz miał lepszą kondycję. Kobiety, które na co dzień chodzą w wysokich szpilkach, powinny przed pielgrzymką trenować marsze w obuwiu sportowym, ponieważ ulega u nich skróceniu ścięgno Achillesa i długotrwały marsz w płaskim obuwiu spowoduje ból łydek, a może nawet wywołać stan zapalny ścięgna Achillesa, spowodowany przeciążeniem
3. Nakrycie głowy – koniecznie trzeba je mieć, najlepiej okrywające czoło, kark i uszy, które bardzo często ulegają oparzeniom słonecznym. Może to być np. cienki kapelusz. Ze słońcem nie ma żartów, idąc wiele godzin w pełnym słońcu jesteśmy narażeni na udar słoneczny, który może przebiegać z bardzo wysoką gorączką i skończyć się nawet pobytem w szpitalu.
4. Ubiór – pielgrzymkowy „dress code” ma swoją specyfikę (raczej zakrywamy ciało), więc należy pamiętać, aby zabrać ze sobą ubrania bawełniane, które pozwolą skórze oddychać, raczej cienkie i jasne (będzie chłodniej, bo jasny kolor odbija promienie słoneczne)
5. Bagaż „podręczny” – należy zabrać ze sobą raczej niewielki, lekki plecak, który ma szerokie, miękkie ramiączka. Nie brać toreb na ramię, damskich torebek, bo nierównomierne obciążenie barków spowoduje ból pleców
6. Krem z filtrem UV – skóra niechroniona ulegnie oparzeniu słonecznemu. Wprawdzie na pielgrzymce nie odkrywamy nadmiernie ciała, ale twarz, ręce i częściowo nogi są narażone przez wiele godzin na działanie promieni słonecznych. Należy używać kremów o wysokim faktorze (minimum 30) i smarować skórę na każdym postoju. W razie wystąpienia zaczerwienienia – warto mieć ze sobą pantenol lub bepanten i posmarować zaczerwienione miejsca. Jeśli wystąpią pęcherze należy pokazać zmiany opiece medycznej pielgrzymki
7. Uzupełnianie płynów – jeśli podczas pielgrzymki towarzyszy nam upał, tracimy bardzo dużo wody, przede wszystkim z potem. Trzeba tę wodę uzupełniać, spożywając dużo płynów. Pamiętajmy, że w normalnych warunkach człowiek powinien wypijać 2,5 l płynów dziennie. W czasie upału ta ilość powinna być nawet podwojona (jedna 1,5 l butelka wody na cały dzień to stanowczo za mało!). Pamiętajmy, że bez jedzenia możemy wytrzymać kilka dni, a bez wody w gorący dzień – tylko kilka godzin.
8. Uzupełnianie kalorii – pamiętajmy o regularnych posiłkach. Warto też mieć przy sobie zawsze coś słodkiego, bo idąc wiele kilometrów wykonujemy znaczny wysiłek fizyczny i może się nam przydarzyć hipoglikemia, czyli spadek cukru we krwi. Objawia się nagłym osłabieniem, zawrotami głowy, a nawet omdleniem. Warto więc podczas wędrówki sięgnąć od czasu do czasu po coś słodkiego, aby dodać sobie energii.
9. Uczulenia i alergie – jeśli wiesz, że jesteś alergikiem, koniecznie zabierz ze sobą leki, które zażywasz przewlekle lub doraźnie. Jeśli masz skłonność do alergii skórnych – zakładaj raczej długie, bawełniane spodnie, zmniejszysz ryzyko podrażnienia skóry przez kurz i np. opary asfaltu. Koniecznie skonsultuj z lekarzem, czy możesz iść na pielgrzymkę!
10. Ukąszenia owadów – prawie nie do uniknięcia podczas wędrówki, zwłaszcza komary. Warto zabrać ze sobą preparaty zabezpieczające przed ukąszeniami, a także żele lub kremy łagodzące ukąszenia.
11. Choroby przewlekłe – jeśli jesteś chory przewlekle i zażywasz leki, koniecznie zabierz zapas wystarczający na czas pielgrzymki i pamiętaj o ich regularnym zażywaniu!
12. W trakcie upałów unikaj szybkiego ochładzania organizmu – lody i bardzo zimne napoje mogą wywołać anginę, wskakiwanie w upale do zimnej wody – szok termiczny, moczenie nóg w zimnej wodzie – zapalenie ścięgien. Lepiej robić to powoli i stopniowo.
Przygotowała: dr n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, UM Wrocław