Przygotowanie do 50. Rocznicy nawiedzenia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Radomiu

Peregrynacja Obrazu MB Częstochowskiej - 18.06.1972. Obraz Nawiedzenia niosą m.in. kard. Karol Wojtyła i kard. Stefan Wyszyński. Foto: T. Kopyto (kopia z "Kościoły Radomia", Radom 2019, s. 19)
Kiedy:
1 maj 2022, niedziela – 18 czerwiec 2022, sobota całodniowy
2022-05-01T00:00:00+02:00
2022-06-19T00:00:00+02:00
Gdzie:
Diecezja Radomska
Malczewskiego 1
26-600 Radom
Polska

„W III Niedzielę Wielkanocną rozpoczniemy w naszej diecezji przygotowanie przed 50. rocznicą rozpoczęcia Peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego w naszych parafiach.

W kolejnych tygodniach będziemy rozważali poszczególne Śluby Jasnogórskie i podejmowali starania o odnowienie naszej wiary i zawierzenie naszej diecezji orędownictwu Matki Najświętszej.

Finałem naszych starań będzie czuwanie przy Kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego w katedrze radomskiej, które rozpocznie się wieczorem 17 czerwca i zakończy się uroczystą Mszą Świętą, 18 czerwca o godz. 10.00.”

fragment Komunikatu
Biskupa Marka Solarczyka

Plan rozważań:

• 1-7 maja
    • Przyrzekamy uczynić wszystko, co leży w naszej mocy, aby Polska była rzeczywistym królestwem Twoim i Twojego Syna, poddanym całkowicie pod Twoje panowanie, w życiu naszym osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym. – Królowo Polski, przyrzekamy!
  • 8-14 maja
    • „Matko Łaski Bożej! Przyrzekamy Ci strzec w każdej duszy polskiej daru łaski, jako źródła Bożego życia. Pragniemy, aby każdy z nas żył w łasce uświęcającej i był świątynią Boga, aby cały Naród żył bez grzechu ciężkiego, aby stał się Domem Bożym i Bramą Niebios, dla pokoleń wędrujących poprzez polską ziemię – pod przewodem Kościoła katolickiego – do Ojczyzny wiecznej. – Królowo Polski, przyrzekamy!”
  • 15-21 maja
    • „Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady! Przyrzekamy Ci z oczyma utkwionymi w Żłóbek Betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia. Walczyć będziemy w obronie każdego dziecka i każdej kołyski, równie mężnie, jak Ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc obficie krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli zadać śmierć bezbronnym. Dar życia uważać będziemy za największą łaskę Ojca wszelkiego życia i za najcenniejszy skarb Narodu. – Królowo Polski, przyrzekamy!”
  • 22-28 maja
    • „Matko Chrystusowa i Domie Złoty! Przyrzekamy Ci stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, czuwać na progu ogniska domowego, aby przy nim życie Polaków było bezpieczne. Przyrzekamy Ci umacniać w rodzinach królowanie Syna Twego Jezusa Chrystusa, bronić czci Imienia Bożego, wszczepiać w umysły i serca dzieci ducha Ewangelii i miłości ku Tobie, strzec prawa Bożego, obyczajów chrześcijańskich i ojczystych. Przyrzekamy Ci wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi, bronić je przed bezbożnictwem i zepsuciem i otoczyć czujną opieką rodzicielską. – Królowo Polski, przyrzekamy!”
  • 29 maja – 4 czerwca
    • „Zwierciadło Sprawiedliwości! Wsłuchując się w odwieczne tęsknoty Narodu, przyrzekamy Ci kroczyć za Słońcem Sprawiedliwości, Chrystusem, Bogiem naszym. Przyrzekamy usilnie pracować nad tym, aby w Ojczyźnie naszej wszystkie dzieci Narodu żyły w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i pokoju, aby wśród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku. Przyrzekamy dzielić się między sobą ochotnie plonami ziemi i owocami pracy, aby pod wspólnym dachem domostwa naszego nie było głodnych, bezdomnych i płaczących. – Królowo Polski, przyrzekamy!”
  • 5-11 czerwca
    • „Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi. Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości. Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości, oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej. – Królowo Polski, przyrzekamy!”
  • 12-17 czerwca
    • „Królowo Polski! Ponawiamy śluby Ojców naszych i przyrzekamy, że z wielką usilnością umacniać i szerzyć będziemy w sercach naszych i w polskiej ziemi cześć Twoją i nabożeństwo do Ciebie, Bogurodzico Dziewico, wsławiona w tylu świątyniach naszych, a szczególnie w Twej Jasnogórskiej Stolicy. Oddajemy Tobie szczególnym aktem miłości każdy polski dom i każde polskie serce, aby chwała Twoja nie ustawała w ustach naszych dnia każdego, a zwłaszcza w dni Twoich świąt. Przyrzekamy iść w ślady Twoich cnót, Matko Dziewico i Panno Wierna, i z Twoją pomocą wprowadzać w życie nasze przyrzeczenia. – Królowo Polski, przyrzekamy!”