Mężczyźni u Matki Pocieszenia

SONY DSC

Ponad 400 mężczyzn pielgrzymowało w XIII. Nocnej Pielgrzymce do sanktuarium MB Pocieszenia w Starej Błotnicy. Hasło pielgrzymki: „W mocy Bożego Ducha”.

Pielgrzymkę przygotowali – jak co roku – Rycerze Kolumba z Rady nr 14004, działającej przy parafii MB Częstochowskiej w Radomiu.

– Mężczyźni potrzebują swoistego spojrzenia na siebie w ciszy i w ciemności. Idę ze swoim synem, któremu chcę przekazać wartości, którymi ja na co dzień żyję. W drodze odprawiamy też Drogę Krzyżową. Gdy mówimy: „Kłaniamy się Tobie, Panie Jezus Chryste, i błogosławimy Tobie”, nagle cała grupa mężczyzn pada na kolana. To jest niesamowite przeżycie. Myślę, że mężczyźni potrzebują takiego określenia siebie, gdy my, katolicy, jesteśmy atakowani, są atakowane nasze wartości. – mówi Marek Tyka, zastępca Wielkiego Rycerza rady 14004.

Pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim w kościele pw. MB Częstochowskiej na radomskim kapturze. Modlitwę poprowadził ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii, a błogosławieństwa na drogę udzielił bp Adam Odzimek.

– Jest z nami bp Adam Odzimek. Księże biskupie, to ty, jako pasterz, wyprowadziłeś nas 13 lat temu na pierwszy szlak. Powiedziałeś wtedy, że mężczyźni mają być silni jak ściana, na której można się oprzeć. I wielu z pątników do dziś pamięta te słowa. Wtedy wychodziło nas kilkudziesięciu, dzisiaj jest kilkuset. W tym roku idzie z nami też niemal 70 żołnierzy 62. Batalionu Wojsk Ochrony Terytorialnej w Radomiu – powiedział ks. Lenartowicz.

Bp Adam Odzimek zwracając się do mężczyzn, przypomniał dwa wydarzenia z 16 października 1978 roku: zdobycie Mont Everestu przez Wandę Rutkiewicz i wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

– Osiem miesięcy później tych dwóch wielkich Polaków spotkało się w Krakowie. Wanda Rutkiewicz chciała uklęknąć. Ojciec Święty powiedział, że ludzie gór pozdrawiają się, stojąc. Papież zapytał ją, czy samotnie weszła na szczyt. Ona odpowiedziała, że na najwyższe szczyty nie chodzi się samemu. Potrzeba innych. Najwyższe szczyty można zdobywać tylko z innymi. Ruszacie na szlak pielgrzymkowy. I trzeba pamiętać, że swoje życie trzeba oprzeć na tych, z którymi zdobywamy największe szczyty, a tym szczytem jest zawsze piękno człowieczeństwa. Dlatego Jan Paweł II wołał podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny, że człowiek nie może zrozumieć siebie, swojego życia, bez Chrystusa. Trzeba swoje życie oprzeć na Chrystusie – mówił bp Odzimek.

Pątnicy po przejściu 26 km dotarli nad ranem do sanktuarium w Błotnicy. Na zakończenie uczestniczyli we Mszy św.

Failed to get data. Error: