Triduum Paschalne w Katedrze Radomskiej – program

Triduum Paschalne w Katerze Radomskiej

Porządek celebracji Triduum Paschalne w katedrze pw. Opieki NMP w Radomiu:

Wielki Czwartek (9 kwietnia)

Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa.

• O godz. 10.00 Biskup Henryk Tomasik, w gronie najbliższych współpracowników, będzie przewodniczył Mszy Krzyżma. W czasie celebracji zostanie pobłogosławiony olej chorych, olej katechumenów i konsekrowane Krzyżmo.
  • O godz. 18.00 – Uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem Biskupa Henryka Tomasika.

– Chcemy w czasie tej Mszy świętej dziękować Panu Jezusowi za to, że został z nami pod postacią Chleba w Najświętszym Sakramencie ołtarza i modlić się za wszystkich kapłanów, których spotkaliśmy w naszym życiu. Będziemy również modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne z naszej parafii. – ks. kan. Krzysztof Ćwiek, proboszcz parafii katedralnej.

Wielki Piątek (10 kwietnia)

Jest to dzień męki i śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii. Zupełnie obnażone ołtarze przypominają, że jest to dzień żałoby w Kościele. W tym dniu obowiązuje nas post ścisły (Więcej…) – jakościowy i ilościowy.

O godz. 15.00 internetowa Droga Krzyżowa (transmitowana przez stronę internetową katedry radomskiej na kanale youtubowym).

Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 18.00, a przewodzić jej będzie Biskup Henryk Tomasik.

• Składa się ona z 4 części; to:
    • Liturgia Słowa, której głównym elementem jest Męka Pańska wg św. Jana,
    • Adoracja Krzyża,
    • Komunia Święta,
    • Procesja do Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota (11 kwietnia)

Uwaga! W Wielką Sobotę nie ma w katedrze tradycyjnego święcenia pokarmów, nawet bez udziału wiernych. Zachęcamy wiernych do błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst modlitwy jest dostępny >>TU<<.

Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00, a przewodniczył jej będzie Biskup Piotr Turzyński.

• Liturgia Paschalna składa się z następujących części:
    • Liturgia Światła – poświęcenie paschału oraz Orędzie Wielkanocne;
    • Rozbudowana Liturgia Słowa Bożego;
    • Liturgia chrzcielna z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych;
    • Wielkanocna Liturgia Eucharystyczna.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (12 kwietnia)

O ile nie ulegną zmianie przepisy państwowe dotyczące epidemii, nie ma tradycyjnej procesji rezurekcyjnej!

O godz. 6.00 – Biskup Henryk Tomasik, oznajmiając radość Poranka Wielkanocnego, udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem miastu i całej Diecezji Radomskiej stojąc przed wejściem do katedry.

Następnie będzie przewodniczył Mszy Świętej Rezurekcyjnej.

Uwaga! Kolejna Msza św. w radomskiej katedrze będzie o godz. 8.00. Nie ma Mszy św. o godz. 7.00.