WIERZBICA – Parafia pw. św. Stanisława bp. m.

Kościół pw. św. Stanisława bp i m w Wierzbicy

KONTAKT:

• Parafia pw. św. Stanisława bp. i m. w Wierzbicy
    • ul. Partyzantów 1,
    • 26-680 Wierzbica
    • woj. mazowieckie
  • M: +48 780 053 180
  • E: #
  • W: #

DUSZPASTERZE:

• Proboszcz:
    • ks. dr Julian Sobczyk
  • Wikariusze:
    • ks. mgr Marcin Gregiel
    • ks. mgr Filip Gumiński

MSZE ŚW.:

• Niedziele / Uroczystości:
    • 7.30;
    • 9.15;
    • 10.30;
    • 12.00;
  • Święta zniesione:
    • 7.00;
    • 12.00;
  • Dni powszednie:
    • 7.00;

O PARAFII:

• Do parafii należą:
    • Wierzbica – ulice: Batalionów Chłopskich, Brzozowa, Głowackiego, Jodłowa, Kochanowskiego, Kościuszki, Ignacego Krasickiego, Ogrodowa, Partyzantów, Piaskowa, Plac Jana Pawła II, Radomska, Staszica, Wiatraczna, Błędowska, Dolna, Górna, Sienkiewicza, Żeromskiego;
    • miejscowości: Błędów, Polany, Polany Kol., Pomorzany (od nr 53), Pomorzany Kol., Rzeczków, Rzeczków Kolonia, Wierzbica Kolonia, Zalesice Kol.
  • Odpusty:
    • św. Stanisława (8 maja),
    • Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia)
  • Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu:
    • 29 marca
  • Kościół filialny:
    • pw. św. Wojciecha w Polanach,
      • Msze św.
        • w niedziele o godz. 11.30;
        • w święta zniesione, I piątki miesiąca, dni fatimskie, piątki Wielkiego Postu – 15.30
  • Kaplica:
    • w Domu Pomocy Społecznej,
      • Msza św. w sobotę o godz. 16.00
  • Dom zakonny:
    • Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi,
      • ul. Partyzantów 6, Wierzbica
      • T: +48 48 618 31 42
  • Historia:

Wierzbica stanowiła ośrodek włości możnowładczej, który został nadany w XII w. klasztorowi miechowskiemu, a na przełomie XII i XIII w. powierzony przez komesa Ottona i Krystyna, synów Piotra ze Skrzynna, opactwu cystersów w Wąchocku. Własnością tego opactwa Wierzbica była do XVIII w. Miejscowość była wymieniana także w dokumencie księżnej Grzymisławy z 1229 r. Miasto lokowano w 1414 r. Prawa magdeburskie zostały nadane w 1469 r. przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Wierzbica była wielokrotnie niszczona w XVII i XVIII w. Po II wojnie światowej powstał nowy ośrodek miejski, zaplecze dla cementowni. Pierwotny drewniany kościół pw. św. Stanisława i parafia w Wierzbicy powstały ok. 1275 r. Kościół był wzmiankowany w 1470 r. Obecna świątynia została wzniesiona przez cystersów wąchockich ok. 1709 r., restaurowana w XIX i XX w. Jest budowlą barokową, orientowaną, wzniesioną z kamienia, tynkowaną. W ramach wyposażenia ruchomego parafia jest w posiadaniu obrazów autorstwa ks. Władysława Paciaka. W latach 1962–1968 władze komunistyczne chciały rozbić i utrwalić podział Kościoła w tej parafii, próbując stworzyć tzw. parafię niezależną. Zalegalizowano związek religijny pod nazwą „Niezależna Samodzielna Parafia Rzymskokatolicka w Wierzbicy”. W 1964 r. i w 1968 r. przebywał w tej parafii Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński. W 1968 r. sługa Boży bp Piotr Gołębiowski ogłosił w Wierzbicy, że przejmuje funkcje proboszczowskie. W tym też roku, dzięki zdecydowanej postawie bp. Piotra Gołębiowskiego, przywrócono jedność Kościoła. W parafii istnieje murowana kaplica dojazdowa w Polanach zbudowana w 1984 r. staraniem ks. Tadeusza Lutkowskiego.

MAPA DOJAZDU: