Diecezja warszawsko-praska: Dziękujemy Bogu za biskupa Marka!

Bp Marek Solarczyk udziela błogosławieństwa podczas Mszy św. w katedrze warszawsko-praskiej. Foto: Karolina Błażejczyk / Biuro Prasowe DW-P

W czwartek (14.01) w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie odprawiono Mszę świętą,  podczas której dziękowano za posługę biskupa Marka Solarczyka w diecezji warszawsko-praskiej.

Liturgii przewodniczył bp Marek Solarczyk, już jako biskup radomski. We wprowadzaniu do Mszy św. podziękował współpracownikom i wiernym za ponad 9 lat biskupiej posługi.

Moi Drodzy, stojąc pod krzyżem w naszej katedrze, mam świadomość tak wielu doświadczeń, tak wielu darów, tak wielu tajemnic, które są wpisane w to miejsce i w każdego z was. Także w diecezję warszawsko-praską, z której przecież się wywodzę. Tu wzrastałem, tu się kształtowało moje życie, kapłaństwo i posługa biskupia. Sprawuję tę Mszę Świętą dziękując. Dziękując Bogu i dziękując Wam, choć w słowach trudno to wszystko wyrazić. – mówił bp Marek Solarczyk.

Słowa podziękowania w imieniu diecezji warszawsko-praskiej wypowiedział bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski.

– Nie opuszczasz naszej wspólnoty, ponieważ nie można zerwać korzeni. Byłoby to swoiste unicestwienie. Te korzenie, głęboko zapuszczone, będą z tej ziemi, z tego doświadczenia wielu lat, nadal te moce pobierać. Toteż dziękujemy za to wszystko, co było twoim dzieciństwem, potem czasem nauki, wreszcie – powołania. Chcemy, abyś zabrał ze sobą te niezwykłe doświadczenia, którymi żyje historia naszej diecezji. One także powtarzają się na terenie twojej nowej wspólnoty – mówił w homilii bp Romuald Kamiński.

Biskup Marek Solarczyk pełnił posługę w diecezji warszawsko-praskiej prawie 29 lat; w tym ostatnie 9 lat jako biskup pomocniczy. Papież Franciszek mianował go biskupem diecezji radomskiej 4 stycznia 2021 r. Nowy biskup radomski przejął prawnie władzę w diecezji 8 stycznia, a uroczysty ingres do radomskiej katedry odbędzie się w środę, 27 stycznia.

Zdjęcia: Karolina Błażejczyk / Biuro Prasowe DW-P