Modlitwa za Ojczyznę w skarżyskiej Ostrej Bramie

Msza św. za Ojczyznę w skarżyskiej Ostrej Bramie. Foto ks. Mateusz Czernik / Sanktuarium MB Ostrobramskiej w Skarżysku-Kam.

W Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski Bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kam.

– Dzisiaj, w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, stajemy przede wszystkim z wdzięcznością, że „świątynia Boga otwarła się w niebie” i Boże łaski zostały ofiarowane naszej Ojczyźnie. Już ponad 1050 lat od momentu chrztu Polski. Jak wiele znaków, jak wiele darów, jak wiele owoców. Jak wiele tajemnic obecności, działania i zwycięstwa mocy Boga. I w tym wszystkim ten wyjątkowy znak z nieba – Niewiasty obleczonej w słońce: Maryi, Matki Bożej, ale i naszej Matki, Królowej, ale i Piastunki tych wszystkich tajemnic Boga, które przeżywamy osobiście, rodzinnie, parafialnie, diecezjalnie, ale i w całej naszej Ojczyźnie, wśród Polaków. My dzisiaj to świętujemy. – mówił w homilii bp Marek Solarczyk.

Pasterz przypomniał również Jasnogórskie Śluby Narodu, które ułożył Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński, a wypowiedziane w 1956 r.

– 12 września planowana jest beatyfikacja Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego, szczególnego świadka umiłowania Boga i Maryi, który stanął w 1956 r. duchem – bo fizycznie nie mógł – i co prawda nie 3 maja, ale 26 sierpnia, razem ze wszystkimi córkami i synami Narodu i złożył „Śluby”… Siedmiokrotnie powtarzano: „Przyrzekamy!” w tak bardzo zwyczajnych i konkretnych sprawach, oczywiście odnoszących się do tajemnic niesamowicie ważnych – do tajemnic Boga, człowieka, Ojczyzny, Kościoła, wiary i miłości, i życia… „Śluby…” – można je przypomnieć, tak jak ja je przed chwila przypomniałem. Ale myślę, że każdy dobrze wie, że jest to po prostu życie. To wszystko się rozpoczęło i tutaj – na początku tej Eucharystii – kiedy uczyniliśmy „Znaku krzyża” i złożyliśmy wyznanie wiary, że chcemy być uczestnikami Królestwa Boga. Bo tu jest źródło Jego łaski, bo tu jest życie wieczne. Bo tutaj gromadzimy się jak jedna rodzina po to aby chronić, rozwijać, aby objawiało to co jest miłością Boga. – mówił biskup.

Biskup Radomski wspomniał trwające w diecezji „Jerycho Rodzin”.

– Uroczystość Królowej Polski. Stańmy dzisiaj wobec Boga razem z Nią. Zawierzajmy to wszystko co nosimy w naszych sercach i w naszych duszach. Bądźmy wierni temu co Ona nam ofiarowuje, niech w naszej Diecezji Radomskiej poprzez dzieło „Jerycha Rodzin” Maryja będzie Opiekunką w każdej kolejnej parafii, w każdej rodzinie, dla każdego małżeństwa, dla każdego kapłana, dla każdego człowieka: tą Opiekunką, Orędowniczką, Matką Bożych dzieł. A kiedy my to będziemy potrafili rozwijać i będziemy otwarci na to, co Bóg nam ofiarowuje, będzie to darem dla Ojczyzny, będzie to umocnieniem całego Narodu. Będzie to hołdem złożonym Bogu, ale i wielkim szacunkiem dla tych, którzy o pięknie życia z Bogiem, o miłości Maryi nas uczyli, przekonywali.

Kończąc homilię zachęcił do dobrego przygotowania się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

– Wykorzystajmy te 133 dni, abyśmy 12 września, w jakikolwiek sposób dane nam będzie uczestniczyć w tajemnicy beatyfikacji Kard. Stefana Wyszyńskiego, mogli w naszych sercach i duszach zawołać: „Ojcze, przyrzekamy! Dziękujemy, bo pokazałeś nam Maryję!”. – powiedział bp Solarczyk i zakończył modlitwą zawierzenia: – Matko, zawierzamy Ci to wszystko co jest, co było i co będzie. Amen.

Bp Marek Solarczyk, homilia:

Przed Mszą św. delegacje władz województwa świętokrzyskiego oraz przedstawiciele żołnierzy Armii Krajowej złożyli wiązanki pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.