Po raz 7. Akcja Katolicka DR pod żaglami

VII. Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. ks. dr Zdzisława Domagały. Foto: Jakub Szczechowski / Radio Plus Radom

Rekordowa liczba 21 załóg wzięła udział w VII. Regatach Żeglarskich Diecezji Radomskiej im. ks. dr Zdzisława Domagały. Impreza odbyła w sobotę na Zalewie Siczki, a inicjatorem regat jest Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej.

Regaty zostały przeprowadzone w dniu 31 sierpnia 2019 r. na zalewie w Jedlni-Letnisko, a bazą regat była stanica żeglarska klubu żeglarskiego „IKAR” w Jedlni-Letnisku. Do przeprowadzenia regat wykorzystano 7 jachtów klasy Omega turystyczna. Do regat przyjęto 21 załóg.

– Jest to absolutny rekord. Jest to jedna z większych tego typu imprez w najbliższej okolicy. Uczestnicy są głównie z regionu radomskiego, są z Czerska, spod Garwolina, mamy też dwie załogi z Pruszkowa. Rozegrano łącznie 9 wyścigów, a każda z załóg uczestniczyła w 3 wyścigach. – mówi Juliusz Monkosa, koordynator regat.

O znaczeniu regat mówi dla Radia Plus Radom ks. Grzegorz Wójcik, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej:

– Ci ludzie, którzy uprawiają sporty, którzy spotykają się z przyrodą, zmagają się ze swoimi ograniczeniami, ale także i zwracają uwagę na dobrodziejstwo i piękno przyrody. Nieuprawianie sportu, nieposiadanie pasji jest bardzo niebezpieczne. Siedzieć tylko przed telewizorem czy patrzeć jak inni nam oferują rozrywkę to jest jakieś ubóstwo – zauważył ks. Grzegorz Wójcik.

Imprezę zorganizowały: Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej, Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa, Wójt Gminy Jedlnia-Letnisko oraz Klub Żeglarski IKAR Jedlnia-Letnisko. Regatom patronowało medialnie Radio Plus Radom.

A oto wyniki:

I miejsce – Załoga Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej w składzie: Maciej Malborski (sternik), Ada Karpuć, Krzysztof Monkosa, Michał Mas.

II miejsce – Załoga Szkolnej Sekcji Żeglarskiej przy I LO im. M. Kopernika (Tomasz Kmiotek – sternik, Lucyna Kmiotek, Klaudia Gutkowska)

III miejsce – Załoga z Dawnego Harcerskiego Klubu Żeglarskiego „WIKING” z Pionek (Marcin Chmielewski – sternik, Hubert Nawrotek, Franciszek Szczepaniak, Weronika Nawrotek)

Doceniono również „pechowców”:

Nagrodę za zajęcie ostatniego miejsca i nagrodę specjalną Komisji Sędziowskiej „Dla największego pechowca regat” zdobyła załoga „Rowerowi JP II” z parafii pw. św. Jana Pawła II w Sulbinach ze sternikiem Tomaszem Koconem.

Nagrodę specjalną „Fair play” Prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej zdobyła załoga Stowarzyszenia Szkolna Sekcja Żeglarski I LO w Radomiu ze sternikiem Tomaszem Kmiotkiem.