Urodzinowe życzenia i modlitwa w intencji Biskupa Marka Solarczyka

Msza św. w dniu urodzin Bp. Marka Solarczyka. Foto: arch. WSD w Radomiu

Pierwsze życzenia urodzinowe bp Marek otrzymał dziś minutę po północy od redakcji Radia Plus Radom. Kilka godzin później w intencji Pasterza modliła się wspólnota radomskiego seminarium duchownego. O urodzinach nie zapomnieli też współpracownicy radomskiej Kurii.

– Chcemy Księdzu Biskupowi życzyć, aby to wszystko, co wypowiedział w Wadowicach Jan Paweł II, „tu wszystko się zaczęło”, odnosiło się także do Radomia, gdzie wszystko zaczęło się trzy miesiące temu. Niech i te wspomnienia będą kiedyś równie dobrymi wspomnieniami – powiedział na początku Mszy św. ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu; wspomniał przy tym dom i strony rodzinne bp. Marka.

Eucharystii sprawowanej w seminaryjnej kaplicy przewodniczył biskup ordynariusz w koncelebrze z bp. Piotrem Turzyńskim i księżmi mieszkającymi w seminarium. Słowa życzeń skierował rektor ks. prał. Jarosław Wojtkun.

W homilii bp Marek odniósł się do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus Chrystus mówi do Nikodema o konieczności powtórnych narodzin. Biskup zwrócił uwagę na wartość i tajemnicę miłości rodziców, historii ludzkiego życia, nabieranych doświadczeń, ale również o konieczności „narodzenia się z Ducha”.

– „Narodzenie z Ducha” uświadamia nam, że stajemy wobec tej tajemnicy jedności i miłości Boga, który obdarza swoim życiem. Warto to ciągle odnawiać, przeżywać i rozwijać. – podkreślił bp Marek.

Przypomniał również bolesną historię życia patronki dnia swoich urodzin – bł. Małgorzaty z Città di Castello (Włochy).

Przed końcowym błogosławieństwem życzenia urodzinowe złożyli klerycy; wypowiedział je Filip Kochanowski, dziekan alumnatu:

– Księże Biskupie Marku, z okazji kolejnej rocznicy urodzin życzymy Ci Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Bożej Świętorodzinnej ze Studzianny, gdzie Ksiądz Biskup w niedzielę rozpoczął „Jerycho Rodzin”. Życzymy obfitości Bożych łask, darów Ducha Świętego. Ekscelencjo, nie tak dawno temu mówił Ksiądz Biskup o „bramie łaski”. Niedługo będziemy obchodzili Niedzielę Dobrego Pasterza i słuchali słów Pana Jezusa, który powiedział: „Ja jestem bramą”. Niech Ksiądz Biskup prowadzi Kościół radomski do bramy łaski i przez bramę łaski, byśmy mogli dostąpić tych dóbr miłosierdzia, jakimi jest sam Bóg.

Biskupowi Markowi życzenia złożył i prezent przekazał al. Filip Kochanowski. Foto: arch. WSD w Radomiu

Poniżej przypominamy biogram bp. Marka Solarczyka:

Bp Marek Solarczyk – biogram