Radomskie „Kaziki 2024”

Bp Marek Solarczyk błogosławi relikwimi św. Kazimierza. Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Tegoroczne Kaziki odbędą się w dniach 1-10 marca. W Uroczystość św. Kazimierza Królewicza (4.03) zostanie odprawiona Msza św. odpustowa w Bazylice na Zamłyniu.

Coroczne obchody święta przybierają postać wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych, które organizuje Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Na stałe w program „Kazików” wpisały się już m.in. Wielki Test Wiedzy o Radomiu i wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza.

W tym roku do nagrody im. św. Kazimierza nominowani są: prof. Dariusz Kupisz, Hubert Ogar, Radomskie Towarzystwo Naukowe, Grzegorz Siek, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia oraz Robert Wiraszka.

Symbolem radomskiego święta od wielu lat są „klucze św. Kazimierza”.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem: bp. Marka Solarczyka, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika i prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.

PROGRAM:

• 1 MARCA:
    • godz. 18.00 – Wernisaż wystawy Karola Łukasiewicza Patrz na plakat! (WSTĘP WOLNY).
  • 3 MARCA:
    • godz. 15.00 – XI Wielki Test Wiedzy o Radomiu
    • godz. 17.00 – Wręczenie Nagrody im. św. Kazimierza
      • Obydwa wydarzenia uświetni koncert Zespołu Muzyki Dawnej Viatores (WSTĘP WOLNY).
      • Barbara Łopyta, laureatka Nagrody św. Kazimierza 2023
  • 4 MARCA:
    • godz. 12.00 – Msza św. odpustowa w Bazylice św. Kazimierza na Zamłyniu.
  • 4-8 MARCA:
    • godz. 10.00-14.00 – Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych (WSTĘP PŁATNY – 20 ZŁ. OBOWIĄZUJĄ ZAPISY):
      • kaligraficzne W kajecie św. Kazimierza
      • genealogiczne Znajdź pradziadka rycerza
      • heraldyczne Zaprojektuj swój herb.
  • 6 MARCA:
    • godz. 16.00 – Panel dyskusyjny Wokół publikacji regionalnych połączony z promocją I i II tomu monografii Dzieje Radomia oraz wydawnictwa Herb Radomia w świetle nowych badań. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli (WSTĘP WOLNY).
  • 8 MARCA:
    • godz. 18.00 – Koncert muzyki dawnej w wykonaniu Camerata Cracovia i Zespołów Kameralnych uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM).
  • 9 MARCA:
    • godz. 10.00-14.00 – V Regionalny Zlot Kolekcjonerski (WSTĘP WOLNY).
  • 10 MARCA:
    • godz. 11.00 – Bieg Kazików 2024. Szczegóły na www.radombiega.pl.
    • godz. 16.00 – Bajkowa niedziela: spektakl Teatru Gargulec pt. Nowe przygody Smoka Wawelskiego (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM)
    • godz. 17.00 – III Mały Test Wiedzy o Radomiu (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM)
    • godz. 17.30 – Prezentacja Zabawnika Resursy (WSTĘP Z ZAPROSZENIEM).

• Wydarzenie pod honorowym patronatem:
    • Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika
    • Prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego