Wielki Tydzień w rodzinie chrześcijańskiej w czasach epidemii

Triduum Paschalne

Co zrobić, by pobożnie i owocnie przeżyć Wielki Tydzień w czasie kwarantanny, gdy ograniczona jest możliwość uczestniczenia w nabożeństwach w kościele? Jakie elementy wprowadzić do życia rodzinnego? Kilka wskazówek od ks. Sławomira Adamczyka z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej.

– Wydarzenia, które przeżywamy, skłaniają nas do ponownej refleksji nad rolą rodziny w naszym życiu. Warto przypomnieć, że Naród Wybrany ma swój początek w rodzinie. Synowie Jakuba, a więc bracia, dali początek pokoleniom Izraela. Również w rodzinach spotykali się pierwsi chrześcijanie i rozwój chrześcijaństwa dokonywał się przez rodziny. Gdy wspomnimy wiele wydarzeń z historii Kościoła, to również odkrywamy, że wiara przetrwała i umacniała się przede wszystkim dzięki wierze rodziców i dzieci, dzięki rodzinnej modlitwie. Tak było choćby w okresach zaborów. Pandemia koronawirusa sprawiła, że rodziny są razem, że mają dla siebie czas, że mogą więcej ze sobą rozmawiać, a także więcej się wspólnie modlić. W tym roku, gdy jest czas zagrożenia epidemią koronowirusa trzeba zrobić wszystko, aby najważniejsze obchody liturgiczne roku przeżyć możliwie jak najlepiej. – mówi ks. Sławomir Adamczyk, Duszpasterz Rodzin Diecezji Radomskiej.